Για να μιλάμε καθαρά, είναι άλλο πράγμα η Κοινή Αγροτική Πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης και…
![](https://www.katrinis.gr/wp-content/uploads/2022/03/1.3.22-1.png)
Το μεγάλο διακύβευμα είναι η εθνική επιβίωση μέσα σε ένα περιβάλλον ασφάλειας, σταθερότητας και συνεργασίας
Η αντίληψη του ΠΑΣΟΚ για την εξωτερική πολιτική είναι πως η Ελλάδα δεν είναι μικρή για να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, γιατί η Ελλάδα είναι τόσο μεγάλη που μας υπερβαίνει όλους.
Το μεγάλο διακύβευμα είναι η εθνική επιβίωση μέσα σε ένα περιβάλλον ασφάλειας, σταθερότητας και συνεργασίας.
Γιατί, όπως έλεγε και ο αείμνηστος Γιάννος Κρανιδιώτης ‘’η προώθηση των εθνικών μας συμφερόντων και η προάσπιση των κυριαρχικών μας δικαιωμάτων, εξυπηρετούνται καλύτερα μέσα σε ένα περιβάλλον ειρήνης και διεθνούς συνεργασίας’’.